Robotický vysavač

Už vás nebaví lítat po domě s velkým vysavačem, který zabírá spoustu místa, jeho údržba stojí víc, než kdybyste měli jako domácího mazlíčka slona, a uklízení s ním znamená spoustu času? Věnujte svůj volný času tomu, kdo si ho zaslouží a travte ho tak, jak sami uznáte za vhodné. Místo vysávání si udělejte procházku, užijte si odpoledne se svou rodinou nebo s napínavou knížkou, je to na vás, nenechte vysavač, aby vám diktoval, co máte dělat. Takové možnosti skýtá pořízení robotického vysavače, který bude fungovat jako samostatná jednotka. Půjde si po svém, tedy po uklízení, a vy se nemusíte o nic starat.

Než se ale rozeběhnete do obchodu pro první automatický robotický vysavač, který vás zaujme, přečtěte si, co byste měli před jeho koupí zohlednit.

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Typ vysavače
robotické 
robotické 
robotické 
robotické 
robotické 
robotické 
robotické 
Hlučnost
 
 
65 dB
55 dB
55 dB
55 dB
65 dB
Délka přívodového kabelu
 
 
 
 
 
 
 
Příkon
 
 
20 W
22 W
22 W
 
 
Sací výkon
55 AW
 
20 AW
22 AW
22 AW
 
20 AW
Filtr
prachový 
 
 
HEPA 
HEPA 
BEZSÁČKOVÝ 
HEPA 
Objem sáčku
 
 
0.3 
0.45 
0.6 
0.18 
0.3 
Provedení trubek
kovové 
kovové 
kovové 
kovové 
kovové 
kovové 
kovové 
Akční rádius
 
 
 
 
 
 
 
Vysávání
suché 
suché ,mokré 
suché, mokré 
mokré 
mokré 
suché 
suché 
Turbokartáč
ne 
ne 
ne 
ano 
ano 
ne 
ne 
Indikátor plnosti sáčků
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
Indikátor zanesení filtru
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
Soft Start
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 30 hlasy, průměrně 4.9 z 5

Kam se hodí?

I když jsou robotické vysavače propagované, jako všudybýlkové, kteří místo vás vlezou i pod gauč a pod postel, aby tam pro vás uklidily, jejich uklízečské schopnosti nejsou až tak světoborné. Ano, uklízet umí, ale jelikož jsou to automatické stroje, které vykonávají svou práci šmejděním po místnosti, dříve nebo později narazí na překážku, kterou nezvládnou překonat.

Jednoduše řečeno, pokud chcete svůj úklid svěřit robotickému vysavači a svůj starý hodit na skládku, rozhodně na něm nešetřete. Dražší modely na rozdíl od těch levnějších totiž umí rozeznat, že je před nimi kousek nábytku nebo vaše kočka a zdárně se vyhnou. „Hloupější modely“ jedou, a dokud do něčeho nevrazí, neuhnou se. Měkce se odrazí od překážky, co mají v cestě, a otočí se jiným směrem.

Robotické vysavače jsou tedy vhodné do místností, kde není tolik věcí, které by jim bránily v rozletu. To znamená, že pokud chcete mít opravdu dobře vysáto, před odchodem dejte například židle nahoru, nebo poodjeďte s konferenčním stolkem jinam. Jinak by se vám totiž mohlo stát, že až přijdete domů, budete muset ještě dodělat práci po robotickém vysavači, který vám ji ale alespoň o dost usnadnil.

Výhody robotických vysavačů

Za nespornou výhodu robotických vysavačů lze považovat to, že za vás vysají váš domov. Nemusíte tolik pečovat o podlahy a užívat si to, že to někdo udělá za vás. Navíc váš drandící robotický vysavač určitě zaujme i další členy vaší domácnosti. Kočky se na něm vyřadí a pak budou spát, jako když je do vody hodí, stejně tak ani vašeho psa jistě nenechá samovolně se pohybující věc chladného.

Robotické vysavače jsou dobré proto, že nepotřebují vaši asistenci, aby se postaraly o vaše podlahy. Takže si zatím můžete užívat hezkého slunného dne venku, nebo být v práci či si jen tak hodit nohy na stůl a až přijde vaše návštěva, váš domov bude uklizený a připravený. Což je dobré i pro případ, že zrovna nestíháte a v rychlosti potřebujete mít podlahy jako ze škatulky a přitom ve dřezu se vám ještě kupí nádobí od večeře.

Nevýhody robotických vysavačů

Ať už je image vašeho domova jakákoliv, robotické vysavače se o vaše podlahy bravurně postarají. Koberce vysají do čista, žádný prach, žádná špína, stejně tak dlaždice a linoleum. Faktem ovšem zůstává, že vhodnější jsou na podlahy hladšího charakteru, popřípadě nízké koberce. Vysoký chlup by je totiž také mohl uvěznit a nepustit. Lépe uklizené s ním tedy budete mít místnosti s dlaždičkami a linem či dřevěnými parketami. Další nevýhodou robotických vysavačů je, že je musíte mnohem častěji vynášet, protože vzhledem ke své velikosti, nemají „žaludky“ na velké množství špíny.

Zase ale nezaberou tolik místa a snadněji se skladují. Pokud jste pro robotický vysavač rozhodnuti, určitě se podívejte po nějakých známých prodejcích, od kterých budete mít větší jistotu, že jste si pořídili to, co chcete. Jedná se například o Kobold, LG, iRobot, Sencor a další.

TOPlist
TOPlist